2019-2020
DIVISIONS C1 and C2

REGISTRATION FOR THE 19-20 SEASON WILL BEGIN SEPTEMBER 16th
YOU MUST READ THIS BEFORE REGISTERING

CLICK HERE for Adult League Rules



2018-19 Champs  
C1 Champs: Lady Blue                              C2
Champs: Ornery      



  • About the Team
    • DIVISION C1  (intermediate)

      Experience: High School Varsity or below. NO ELITE PLAYERS PERMITTED.


      Game night :
      TUESDAY 8:20p, 9:40p, 11p


      Team fee = $4800
      Individual fee = $400


      Season begins 11/6/19
      Season ends 3/14/20


      *Registration with USA Hockey is MANDATORY for all players including goalies
      Goalies play free

      ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------



      DIVISION C2  (intermediate)
      Experience: High School Varsity or below. NO ELITE PLAYERS PERMITTED.


      Game night :
      MONDAY 8:25p, 9:45p, 11:05p


      Team fee = $4800
      Individual fee = $400


      Season begins 11/5/19
      Season ends 3/14/20


      *Registration with USA Hockey is MANDATORY for all players including goalies
      Goalies play free



  • Schedule

    • Division C1 

       Day  Date  Time  Rink  HOME  Score  VISITORS
      Tue Nov. 13 8:20 West NY Strangers 9-2 Seals  
          9:40 West NP Geezers 2-10 Lady Blue  


      11:00  West Mt. Sinai 8-1 Hail Storm  
                     
      Tue Nov. 20 8:20 West Hail Storm 10-6 NP Geezers  
          9:40 West Lady Blue 10-5 NY Strangers  
          11:00 West Seals 0-1 FFT Mt. Sinai  
                     
      Tue Nov. 27 8:20 West Mt. Sinai 6-7 Lady Blue  
          9:40 West Hail Storm 4-13  Seals  
          11:00  West NY Strangers 11-0 NP Geezers  





       
       
      Tue Dec.4 8:20 West Mt. Sinai 1-13 NY Strangers  


      9:40 West Seals 4-7 NP Geezers  

        11:00 West Lady Blue 8-0 Hail Storm  
                     
      Tue Dec. 11 8:20 West Lady Blue 7-2 Seals  
          9:40 West NY Strangers 13-4 Hail Storm  
          11:00 West NP Geezers 0-1 FFT Mt. Sinai  
                     
      Tue Dec. 18 8:20 West Hail Storm 2-7 Mt. Sinai  
          9:40 West Lady Blue 6-2 NP Geezers  
          11:00 West Seals 2-3 SO NY Strangers  

                   
      Tue Jan. 8 8:20 West Mt. Sinai PPD Seals  

        9:25 East Div. D1: Flash Scorpions PPD White Walkers  
          9:40 West NY Strangers PPD Lady Blue  
          10:45 East Div. D2: Eskimo Bros PPD Wildmen D  
          11:00 West NP Geezers PPD Hail Storm  
                     
      Tue Jan. 15 8:20 West NP Geezers 0-7 NY Strangers  
          9:40 West Seals 14-3 Hail Storm  
          11:00 West Lady Blue 3-6 Mt. Sinai  
                     
      Tue Jan. 22 8:20 West Hail Storm 0-9 Lady Blue  
          9:40 West NP Geezers 2-12 Seals  
          11:00 West NY Strangers 7-5 Mt. Sinai  
                     
      Tue Jan. 29 8:20 West Mt. Sinai PPD NP Geezers  
          9:40 West Hail Storm PPD NY Strangers  

        11:00 West Seals PPD Lady Blue  
                     
      Tue Feb. 5 8:20 West Mt. Sinai 0-15 Seals  
          9:40 West NY Strangers 3-8 Lady Blue  
          11:00 West NP Geezers 0-1 FFT Hail Storm  

                   
      Tue Feb. 12 8:20 West Mt. Sinai PPD NP Geezers  
          9:40 West Hail Storm PPD NY Strangers  
          11:00  West Seals PPD Lady Blue  

                   
      Tue  Feb. 19 8:20 West Mt. Sinai 7-10  NP Geezers  
          9:40 West Hail Storm 0-1 FFT NY Strangers  
          11:00 West Seals 5-1 Lady Blue  
                     
      Tue  Feb. 26 8:20 West SEMI-FINAL: #1 NY Strangers 6-1 #4 Mt. Sinai  
          9:40 West SEMI-FINAL: #2 Lady Blue 3-2  #3 Seals  

        11:00 West Consolation: #5 Geezers 0-1 FFT #6 Hail Storm  
                     
      Mon March 4 8:25 West FINAL: #1 NY Strangers PPD #2 Lady Blue  
                     
      Wed March 13 9:20 East FINAL: #1 NY Strangers 6-5 #2 Lady Blue  

       
        * Div. C1 CHAMPS: NY Strangers  
       

      DIVISION C2 (All games on WEST rink)
       Day  Date Time  Rink  HOME  Score  VISITORS
      Mon Nov. 12 8:25
      Wolfpack  10-2 Gross Misconduct  
          9:45
      Hammerheads  0-4  Blue Moon  
          11:05   Chewbacca  PPD Ornery  
                     
      Mon Nov. 19 8:25   Ornery  5-4 Hammerheads  
          9:45   Wolfpack  3-5 Chewbacca  
          11:05   Blue Moon 11-4 Gross Misconduct  
                     
       Mon Nov. 26 8:25   Ornery  PPD Blue Moon  
          9:45   Chewbacca  PPD Gross Misconduct  
          11:05   Hammerheads  PPD Wolfpack  

               
       
      Mon Dec. 3 8:25
       Hammerheads 7-2 Chewbacca  
          9:45   Blue Moon 6-3 Wolfpack  
          11:05   Gross Misconduct 3-14 Ornery  
                     
      Mon Dec. 10 8:25   Wolfpack 6-7 Ornery  
          9:45   Hammerheads 4-7 Gross Misconduct  
          11:05   Chewbacca 5-10 Blue Moon  
                     
      Mon Dec. 17 8:25   Ornery 11-2 Chewbacca  
          9:45   Blue Moon 8-2 Hammerheads  
          11:05    Gross Misconduct 0-1 FFT Wolfpack  
                     
      Mon  Jan. 7 8:25
      Gross Misconduct 1-10 Blue Moon  
          9:45
      Chewbacca 9-5 Wolfpack C  
          11:05
      Hammerheads 5-6 OT Ornery  
                     
      Thur Jan. 10 11:00 East Chewbacca 2-6 Ornery  

                   
      Mon Jan. 14 8:25   Wolfpack 8-9 OT Hammerheads  
          9:45   Gross Misconduct 6-4 Chewbacca  
          11:05   Blue Moon 6-5 SO Ornery  
                     
      Mon Jan. 28 8:25   Ornery 9-0 Gross Misconduct  
          9:45   Wolfpack 1-0 FFT Blue Moon  
          11:05   Chewbacca 1-0 FFT Hammerheads  
                     
      Mon  Feb. 4 8:25
      Blue Moon 8-9 Chewbacca  

        9:45
      Ornery  8-4 Wolfpack  
          11:05
      Gross Misconduct 4-1 Hammerheads  
                     
      Mon. Feb. 11 8:25
      Ornery 6-5  Blue Moon  
          9:45
      Chewbacca 3-2 Gross Misconduct  
          11:05
      Hammerheads 6-8 Wolfpack  
                     
      Mon Feb. 25 8:25
      SEMI-FINAL:  #1 Ornery 7-0 #4 Gross Misconduct  

        9:45 
      SEMI-FINAL: #2 Blue Moon  8-3 #3 Chewbacca  

        11:05 
      Consolation: #5 Wolfpack D 6-4 #6 Hammerheads  
                     
      Thur March 7  10:45 West CHAMPIONSHIP: #1 Ornery 6-3 #2 Blue Moon  

  • Standings
    • Division C1                *Final Standings*

       Team  W  L  OL  PTS  GF  GA
      NY STRANGERS 8 2 0 16 72 32
      LADY BLUE 8 2 0 16 69 31
      SEALS 5 4 1 11 69 37
      MT. SINAI 5 5 1 10 42 58
      NORTH PARK GEEZERS 2 8 0 4 29 69
      HAIL STORM 2 8 0 4 24 79
                   
      Division C2 *Final*  
             
       Team W L OT PTS GF GA
      ORNERY 9 0 1 19 77 37
      BLUE MOON 7 3 0 14 68 36
      CHEWBACCA 5 5 0 10 42 58
      GROSS MISCONDUCT 4 6 0 8 30 69
      WOLFPACK 3 6 1 7 48 53
      HAMMERHEADS 2 7 1 5 38 53
                   
                   
                   
                   


  • Statistics
© 2019 Wolman Rink Operations, LLC.     830 5th Avenue     New York, NY 10065-7001     (917) 492-3856     Trump.com     Wollman Rink